Мултисензорен метод за преподаване

Мултисензорен метод

Мултисензорният метод за преподаване на бебета на четене включва използването на книги, DVD, PowerPoint слайдшоу и / или компютърен софтуер, за да се илюстрират значенията на думите чрез множество сензорни канали – визуални, слухови и кинестични (включително правене, докосване, мирис и вкус).

Предоставянето на информация чрез няколко сензорни канала е мощен метод на преподаване, защото е по-лесно да си спомним нещо, което сме преживели по много начини. Подобно на метода на светкавицата, този тип преподаване заема дясното полукълбо на мозъка (макар и по различен начин). За разлика от левия мозък, който се учи чрез логиката и разсъжденията, десният мозък се учи чрез чувство, правене и визуализиране (картини, а не думи).

Ето защо малките деца – при които доминира десният мозък до три и половина години – инстинктивно се опитват да докосват и вкусят всеки обект, който срещат.

Философията

Родителите естествено се възползват от множество сетивни стимули, за да общуват с децата си – нещо толкова просто, като да кажете: „Това е твоят нос!“ И докосвате носа на вашето бебе – това е мултисензорно учение.След като чуе думата „нос“ и едновременно усети, че носът му се докосне, детето ви по-скоро ще запомни значението на думата.
Или може да пеете надетето си, докато му помагате да докосва всяка част от тялото си на свой ред. Децата научават части от тялото много по-бързо, когато се учат по този начин, отколкото когато просто чуват думите, използвани в контекста.
 

Робърт Тицер

Никой не разбира стойността на мултисензорното обучение по-добре от изследователя на кърмачета Робърт Тицер. След години, прекарани в изучаването на начина, по който децата се учат, Тицер решава да представи писмената дума на първото си дете, Алека, в ранна детска възраст. След като научил Алека да прочита цели 30 думи до 9-месечна възраст, Тицер продължава да развива поредицата от книги и DVD-та за обучение на бебета. Той използва картини и видеоклипове, за да илюстрира значението на думите, и насърчава родителите и бебетата да използват кинестичния смисъл. Това означава например да помагате на детето ви да докосва пръстите си, докато гледа думата „пръстите на краката“ или да му помага да вдигне ръце във въздуха, докато гледа думите „ръце нагоре“. Бебета, на които се преподава по този начин, скоро се учат да извършват действията сами.